Nominera kandidater!

Vi saknar ännu några kandidater till Lokalkraft Leader Åland!

Valberedningen vill ha förslag på kandidater till Lokalkraft Leader Ålands styrelse, Lokala aktionsgrupp och Fiskets lokala aktionsgrupp.
Både nya förslag och nomineringar för nytt förtroende för återval för de som är i tur att avgå önskas. 

Ledamöterna väljs in för två år i taget, med ungefär hälften i tur att avgå/omval vartannat år. Sammansättningen av grupperna väljs av Lokalkraft Leader Ålands medlemmar på höstmötet den 25 november på Ålands hotell- och restaurangskola, kallelse kommer senare.

Skicka era nomineringar med namn och till vilken grupp kandidaten nomineras till info@leader.ax senast 31.10.2019.
Vänligen vidtala kandidaterna i samband med nomineringen.

 

Styrelsen 2019
NamnRepresenterarInvald till och med:
Jaana Ojanen (ordförande)Ålands 4H-distrikt31.12.2019
Birgitta Bergman-JanssonÅlands stuguthyrarförening31.12.2019
Bo-Erik SandellPrivat sektor31.12.2019
Kristian PackalénKökar kommun31.12.2019
Airi Pettersson (suppleant)Kumlinge kommun31.12.2019
David Ståhlman (suppleant)Privat sektor31.12.2019
Brage WilhelmsLumparlands kommun31.12.2020
Tage ErikssonPrivat sektor31.12.2020
Therese LingPrivat sektor31.12.2020
Björn Gustbee (suppleant)Rädda Lumparn31.12.2020

Den lokala aktionsgruppen 2019
NamnRepresenterarInvald till och med:
Jaana Ojanen (ordförande)Ålands 4H distrikt31.12.2019
Airi PetterssonKumlinge kommun31.12.2019
Birgitta Bergman-JanssonÅlands stuguthyrarförening31.12.2019
Bo-Erik SandellPrivat sektor31.12.2019
Kristian PackalénKökar kommun31.12.2019
Maria SvedmarkFöglö kommun31.12.2019
Marianne KarlströmBrändö kommun31.12.2019
Björn GustbeeRädda Lumparn31.12.2020
Brage WilhelmsLumparlands kommun31.12.2020
Elina LindroosPrivat sektor31.12.2020
Karin Rosenberg-BrunilaÅlands Natur & Miljö31.12.2020
Marie SnällströmFUIA31.12.2020
Mattias ErikssonPrivat sektor31.12.2020
Tage ErikssonPrivat sektor31.12.2020
Therese LingPrivat sektor31.12.2020

Fiskets lokala aktionsgrupp 2019
NamnRepresenterarInvald till och med:
Peter Selander (ordförande)Privat sektor31.12.2019
Airi PetterssonKumlinge kommun31.12.2019
David StåhlmanPrivat sektor31.12.2019
Jaana OjanenÅl. 4H distrikt31.12.2019
Jan EnglundKumlinge fiskelag31.12.2019
Kristian PackalénKökar kommun31.12.2019
Maria SvedmarkFöglö kommun31.12.2019
Marianne KarlströmBrändö kommun31.12.2019
Rikard SundelinEMIL31.12.2019
Rosita BroströmÅl. Fiskodlarförening31.12.2019
Fredrik LundbergÅlands fiskare31.12.2020
Lukas SandbergPrivat sektor31.12.2020
Roger NordlundPrivat sektor31.12.2020
Sofi HeleniusPrivat sektor31.12.2020
    

Med vänliga hälsningar, valberedningen Fredrika Sundberg, Folke Engblom och Lennart Joelsson.

Dela på facebook
Dela på Facebook
Dela på twitter
Dela på Twitter