Utveckling
med lokalt
engagemang

Utveckling
med lokalt
engagemang

Kultur & trivsel i Vargata

Wikens Wänner är en ideell förening i Vårdö med verksamhet i Båthusviken. Föreningen har över 100 medlemmar och förvaltar en småbåtshamn för ortsbor och sommargäster samt en liten gästhamn. Föreningen vill genom detta kulturprojekt skapa en audiotur som bevarar och lyfter fram historien om “Katrina”, skapad av Sally Salminens bästsäljare från 1936. Samtidigt restaureras två igenvuxna badvikar i området för att öka tillgängligheten och trivseln för besökare.

Projektägare: Wikens Wänner rf
Kontaktpersoner: Göran Abrahamsson, Maria Granlid
Projektets slutdatum: 31.12.2024
Diarienr: ÅLR 2024/2112
Total budget: 17 247,50 euro
Beviljat stöd:  60 %, dock max 10 348,50 euro

Leadergruppens motivering: Projektet främjar platsutveckling och skapar nya tjänster i en skärgårdskommun. Projektets resultat främjar folkbildning om åländsk kultur genom en ny metod samtidigt som ett allmänt besöksmål utvecklas genom utökade möjligheter till bad.

Utfall
Leaderstöd
1
Privata medel
1
"Talkovärde"
1
Total budget
1
Frivilliga timmar ("talko")
1
Deltagande personer
1
Utdrag från slutrapporten

Planeringen av audioturen startade på våren 2024 och den färdigställdes i juli. Linda Wiktorsson-Lång skrev manus som lästes in av Göran Abrahamsson och Maria Granlid. Manuset översattes till finska och den finska versionen lästes av Hanna-Mari Ruohonen och Aimo Kastinen. Den engelska versionen läses ännu av AI, men skall också läsas in ”på riktigt”. Företaget Reveel stod för det tekniska utförandet. Många Vårdöbor provgick turen inför starten. Badviksprojektet genomfördes hösten 2024. Vassrötterna grävdes bort och sand spreds ut. Stora stenar i närheten användes för en trappa och för att forma stranden.

Audioturen blev ca1,5 km. En stor skylt i Båthusviken berättar var turen börjar. Turen har fem stationer där en berättarröst automatiskt klickar in när man kommer nära. Skyltar med blå äpplen markerar stationerna. Manuset berättar berörande om Sallys liv, där också innehåll från boken Katrina och Barndomens land vävs in. Vi gläds över två små vassfria vikar i direkt anslutning till audioturens början nere i Båthusviken. Stentrappan blev väldigt lyckad. Vi hoppas att vassen hålls borta och att sanden hålls kvar.

© All rights reserved