Utveckling
med lokalt
engagemang

Utveckling
med lokalt
engagemang

Ny nedfart, Gröna slingan

Germundö Alpin rf bygger en ny nedfart i anslutning till en annan nedfart samt breddar slalombacken där nedfarterna möts för att det ska bli säkrare med mer utrymme så krockar mellan åkare undviks. Den nya nedfarten, Gröna slingan lämpar sig speciellt för ovanare åkare. Föreningen breddar infarten till snowparken för att få det så säkert som möjligt för alla åkare samt installerar en övervakningskamera så vi kan se nere i kaféet vad som händer vid avstigning uppe i backen. Målet är att få fler att börja åka slalom. Projektet är planerat att genomföras våren 2024.

Projektägare: Germundö Alpin rf
Kontaktpersoner: Maria Häggblom
Projektets slutdatum: 31.12.2024
Diarienr: ÅLR 2024/1717
Total budget: 46 320 euro
Leaderstöd: 60 % , dock max 27 792 euro 

Leadergruppens motivering: Projektet möjliggör utomhusmotion och samvaro, engagerar särskilt barn och unga samt tillgängliggör området för en ny målgrupp genom en ny flackare nedfart som är lättare att åka.

Utfall
Leaderstöd
1
Privata medel
1
"Talkovärde"
1
Total budget
1
Frivilliga timmar ("talko")
1
Deltagande personer
1
Utdrag från slutrapporten
Vi startade projektet direkt när slalomsäsongen avslutades och snön smälte undan i mars 2024. Först höggs alla träd bort och sen hade vi första talkan för att ta bort allt sly från backen. Grävning och markarbete gjordes under våren 2024. Vi fick en hel del sponsrat (brunnsringar, trumlock, övervakningskamera) som vi hade räknat med att köpa så istället satsade vi de pengarna till att förbättra belysningen ännu mera, nya högre stolpar och satsa på nya ledlampor som är billigare i drift och energisnålare. Vi satsade även på att göra våra snökanoner mer lättskötta eftersom vi har flera olika användare (frivilliga) så är det viktigt att de är lätta att använda och underhålla. 
I oktober 2024 hade vi en större talka där vi drog ut kablar och installerade lampor och monterade snökanoner. 
Då var vi totalt 20 personer och fick även massa annat gjort, utanför projektet, och det är ju extra roligt.
 

I oktober 2024 inviger vi Gröna slingan och döper våra två liftar. Saltviks kommundirektör har lovat hålla tal och Alexandra från Leader kommer och skruvar upp Leader skylten. Vi har även en slalomåkande ungdom som tillfrågats att komma och trumpeta en fanfar.

Nu har vi äntligen en nybörjarbacke, det har vi saknat och det har efterfrågats. Det ser så bra ut och vi alla är så förväntansfulla och ser fram emot att det blir kallt så vi kan börja tillverka snö och ta vår nya nedfart i bruk.

Det blev så bra och vi är så otroligt nöjda. Vi ser fram emot en lång fin vinter med många timmar öppet och mycket utförsåkning.

© All rights reserved